WK 4- Heroes vs. Villains

Heroes vs. Villains 

October 9th & 10th 2021 


Contest Schedules:

Normandy:

12:00 – Game of Thrones Costume Contest

12:15 – Hulk Smash

12:45 – Star Wars Costume Contest

1:45 – Lightsaber Duel

2:15 – Hero Costume Contest

2:45 – Villain Costume Contest

3:15 – Fantasy Mask Competition

3:30 – Newlywed Game

4:00 – Pie Eating Contest

Joust Field: 

12:15 – Kids Flash Race

12:45 – Keg toss

1:15 – Wife carry

2:45 – Heroes V. Villains Tug Of War

3:15 – Adult Flash Race

Stage Schedules:

Royal Pavilion:

10:00Opening Ceremony
10:15Bella the Bard
11:45Bella the Bard
1:15Bella the Bard
2:45Bella the Bard
4:15Bella the Bard
5:15Closing Ceremony & Drum Jam

Falconer’s Keep on Warrior Island:

9:45Hawk Walk
12:15Wildlife Command Bird of Prey Show
2:45Wildlife Command Bird of Prey Show

St. Louis Stage:

11:30Haywire Circus
1:30Haywire Circus
3:15Haywire Circus

Owain Pyfe Stage:

10:30Greenleaf Singers
12:00Greenleaf Singers
1:00Anya Lautair (Saturday)

Marco Polo Stage:

10:15Swords & Roses
11:00Minstrel Rav’n
11:45Swords & Roses
12:30Minstrel Rav’n
1:15Swords & Roses
2:00Minstrel Rav’n
2:45Swords & Roses
3:30Minstrel Rav’n
4:15Swords & Roses
5:00Minstrel Rav’n

Storytelling Stage:

10:30Gateway Storytellers
12:00Gateway Storytellers
12:45Hero of Mime
1:30Gateway Storytellers
2:15Greenleaf Singers
3:00Gateway Storytellers
3:45Greenleaf Singers
4:30Gateway Storytellers

Joan of Arc Stage:

10:15Crazy Boy Coy
11:00Dancing Bear Tribe
11:45Crazy Boy Coy
12:30Dancing Bear Tribe
1:15Crazy Boy Coy
2:00Dancing Bear Tribe
2:45Crazy Boy Coy
3:30Dancing Bear Tribe
4:15Crazy Boy Coy
5:00Dancing Bear Tribe

Joust Field:

11:30Equus Nobilis Joust
2:00Equus Nobilis Joust
4:00Equus Nobilis Joust

Pirate Ship:

10:45Chuvani Bellydance & Sheherazade Drums (Saturday)

Totally Lost (Sunday)

Arestov’s Acrobatic Extravaganza (Monday
11:30Pirates Inc.
12:15 Chuvani Bellydance & Sheherazade Drums (Saturday)

Totally Lost (Sunday)

Arestov’s Acrobatic Extravaganza (Monday
1:00Pirates Inc.
1:45 Chuvani Bellydance & Sheherazade Drums (Saturday)

Totally Lost (Sunday)

Arestov’s Acrobatic Extravaganza (Monday
2:30Pirates Inc.
3:15 Chuvani Bellydance & Sheherazade Drums (Saturday)

Totally Lost (Sunday)

Arestov’s Acrobatic Extravaganza (Monday
4:00Pirates Inc.
4:45Kings Sing
5:30Parade to Front Gate

Knights Pub Stage:

11:003 Pints Gone
11:45The Rum Runners
12:303 Pints Gone
1:15The Rum Runners
2:003 Pints Gone
2:45The Rum Runners
3:303 Pints Gone
4:15The Rum Runners

Two Cannons Pub Stage:

10:30Totally Lost (Saturday)
11:15Cirque Du Flame
12:00Totally Lost (Saturday)
12:45Cirque Du Flame
1:30Totally Lost (Satuday)
2:15Cirque Du Flame
3:00Totally Lost (Saturday)
3:45Cirque Du Flame
4:15Kings Happy Hour